תערוכות

מדי סמסטר אקדמי עוסק הסטודיו לשימור, בהנחיית פרופסור אדר' אמנון בר אור, [עד שנת 2011 בשיתוף אדר' סרג'יו לרמן] במחקר ותכנון באתרים ומתחמים שונים לשימור. בתום רצף של מספר מחזורים, אוצרים הסטודנטים, בהנחיית בר אור תערוכה המאגדת ומציגה את תוצרי התכנון, ובכך חושפת אותם בפני הציבור הרחב.

תערוכת "השדרה הראשונה"– שד' ירושלים, יפו

התערוכה מתקיימת ביוזמת הסטודיו לשימור מבנים בביה"ס לאדריכלות ע"ש דוד עזריאלי באוניברסיטת תל אביב, המונחה ע"י אדריכלי השימור אמנון בר אור וסרג'יו לרמן.
זוהי התערוכה השנייה בסדרת תערוכות מסוגה: קדמה לה תערוכת "בתי הבאר – הארמונות הנעלמים של יפו" שהוצגה בתחילת 2008.
התערוכה מורכבת משלושה חלקים : עבודות תיעוד ותכנון של סטודנטים לשימור, שעסקו בשנתיים האחרונות בחקר השדרה ובנייניה, חומרים ארכיוניים ותיעודיים על השדרה ועבודות אמנות במגוון מדיות. אלו האחרונות נוגעות בנושאים הרחבים יותר העולים מהתערוכה: שכבתיות היסטורית ודמוגרפית ביפו, קונפליקטים נדל"ניים הרוחשים מתחת לפני השטח,
תכנון עירוני כסימפטום של אינטרסים פוליטיים ועוד.
סיפורן של שדרות ירושלים ביפו, שהתחילו את דרכן כשדרות ג'מאל פשה ולימים נודעו כשדרות המלך ג'ורג' החמישי, הוא סיפור מרתק. רק מגוון השמות השונים להם זכתה השדרה בשנות קיומה מרמז על ריבוי הרבדים התרבותיים החבויים בה.
תל אביב בשנת המאה לקיומה היא עיר שזכתה להכרה כאתר מורשת תרבותית עולמית, ואילו יפו, הקיימת מימי המקרא, נשכחה כמעט לחלוטין.
תערוכת "השדרה הראשונה", שהוצגה בשדרות רוטשילד, פתחה צוהר למבט אל שדרות ירושלים. התערוכה לוותה בקטלוג, ביום עיון בנושא שימור המורשת הערבית הבנויה, ובאתר אינטרנט.

 

להלן קישור לתערוכת "השדרה הראשונה"– שד' ירושלים, יפו

תערוכת "בתי הבאר: הארמונות הנעלמים של יפו"

התערוכה הינה פרי של מסע וגילוי. הסטודנטים לאדריכלות המשתתפים בסטודיו לשימור יצאו למסע, חסרי ידע בסיסי על אודות העיר בה אנו חיים, מסע אל עברה המודחק של יפו. עבר אשר ללא הכרתו יקשה עלינו להבין את תהליכי התפתחותה של העיר וממילא בלתי אפשרי לתכנן בה תכנון הוגן ובר- קיימא.
הגילוי היה מפתיע. הוא כלל מפגש עם עושר תרבותי גדול אשר הלך והתפתח עד לרגעי שיא וצנח עד לרגעי שפל ואסון.
אנו רואים בתהליך זה של מסע וגילוי כלי תכנוני נוסף אשר מאפשר לאדריכלים לעתיד לפעול באזורים רגישים מבחינה היסטורית ותרבותית.
זה מספר שנים שאנו, תלמידים ומנחים, יוצאים למסע המשותף אל עברה הלא כל כך רחוק של יפו, כל פעם לחקר אזור היסטורי אחר במרחביה. בתי הבאר של יפו התגלו במפתיע, בעיקר בשל הרצון המתמשך להרסם. בתערוכה זו אנו מנסים להביא למודעות הציבורית את עצם קיומם הפיזי העלוב, אל מול חשיבות עברם המפואר ומתוך ניסיון לשמרם ולהכלילם בתכניות הפיתוח הרבות המתרחשות בעיצומם של ימים אלו ביפו. שימור בתי הבאר נועד עבור הזיכרון של המייסדים מהעבר ועבור הקהילות השונות החיות סביבם היום.
קישור לאתר התערוכה: www.batei-beer.com

Go To Top