רחוב יהודה הלוי 36, תל אביב-יפו – בית מני

מהות הפרויקט: שימור מבנה בהגבלות מחמירות ותכנון מגדל משרדים

סטטוס: הושלם

פרוגרמה: משרדים ומוזיאון

שנת התחלה: 1995

שנת סיום: 2003

יזם: בנק לאומי לישראל בע”מ

אדריכלי המגדל: מירי קייזר-אילן לקנר אדריכלים

 

תיאור הפרויקט:

הפתרון האדריכלי שהוצע על ידי האדריכלים הראשיים של הפרויקט ונתקבל על ידי עיריית תל אביב-יפו הינו שילוב המבנה החדש והישן יחדיו באמצעות בניית המגדל מעל הבניין לשימור והכללתו של בית מאני בתוך לובי המגדל. פתרון החניה במתחם הכולל שישה מרתפים תת קרקעיים בכל שטח המגרש חייב פירוק האגף האחורי של הבניין לשימור והעברתו של האגף הנשאר ליסודות חדשים.

עבודת משרדנו כללה תיעוד אדריכלי והיסטורי של המבנה, שימור מלא ומפורט של המבנה ההיסטורי כל זאת במסגרת התאמתו לשימוש ההנהלה הראשית של בנק לאומי ותצוגה מוזיאלית.

במבנה חדרים משוחזרים בסגנון תחילת המאה ה-20: הכולל תצוגה של שחזור סניף יפו ההיסטורי של בנק אפ"ק ובו תצוגה של פריטים מהתקופה וכן שחזור של חדר ישיבות, אשר מציג חוויית מולטימדיה המשרה על המבקר את אווירת הרחוב התל אביבי של תחילת המאה. בגלריה תערוכות מתחלפות במגוון נושאים, והיא משמשת כפלטפורמת תצוגה לאמנים ואמנות ישראלית.

 

רקע:

בית מני נבנה בסביבות שנת 1910 בשכונת אחוזת בית כבית מגורים דו קומתי. המבנה בנוי אבן כורכר ועשיר בפרטי נגרות ומסגרות מסוגננים, עיטורי טיח, ציורי קירות ותקרות וריצוף מעוטר.

בשנות ה-90, בנק לאומי לישראל ביקש לבנות מגדל משרדים בצמוד למגדל ההנהלה הראשית הקיים. תכנון המגדל כלל את הריסתו של בית מני. באותם הימים עמד המבנה נטוש וחרב.

עם הכרזתו של בית מני כבניין לשימור (בהגבלות מחמירות) בוטלה האפשרות להריסתו ובנק לאומי נאלץ להתמודד עם בניית מגדל חדש בשטח מצומצם ושימור מבנה קיים.