רח' שלוש 32, תל אביב-יפו – בית אהרן שלוש

מהות הפרויקט: שימור מבנה מגורים בהגבלות מחמירות

סטטוס: בביצוע

פרוגרמה: מגורים

שנת התחלה: 2007

יזם: פרטי

אדריכלית אחראית: אדר' סיוון אברג'יל

 

תיאור הפרויקט:
כיום, נמצא הבית בתהליך של שימור ושיקום, על מנת להכשירו כבית מגורים פרטי עבור משפחה אשר רכשה אותו.
במסגרת העבודות, הועבר בית המגורים ליסודות זמניים לצורך חפירה ובניית מרתף חדש מתחתיו. קומתו העליונה של בית המגורים, אשר שרדה בחלקה אחר ההפצצה הבריטית, משוחזרת בהתאם למקור טרם הריסתה. בחלקו הצפוני של המגרש משוחזר מבנה האבן של בית חרושת של האחים שלוש. בית הכנסת המשופץ והמשומר וימשיך לשמש את תושבי השכונה.

 

רקע:
בהתאם לדעה הרווחת, ביתו של אהרון שלוש הינו הבית הראשון שנבנה בסמוך לשכונת נווה צדק העתידית. בסביבות שנת 1884 בנה אהרון שלוש, איש עסקים יהודי אמיד וממנהיגי הקהילה היהודית ביפו, את ביתו במגרש גדול על גבעות החול מצפון מזרח ליפו, בכך היה החלוץ בהקמת שכונת נווה צדק.
בית האבן הבנוי בסגנון הערבי המקובל בתקופתו- בית חלל מרכזי. המבנה נבנה במספר שלבים והגיע למלוא הדרו לפני מלחמת העולם הראשונה.
בפינת המגרש בנה שלוש בית כנסת לטובת דיירי השכונה, ובירכתי המגרש הרחב הקימו בניו של אהרון שלוש את "בית החרושת של האחים שלוש" למוצרי בניה.
לקראת סיום מלחמת העולם הראשונה, במהלך הפצצה מספינה בריטית, שכוונה לבית החרושת למתכת של ואגנר הגרמני, נפל בשוגג פגז על בית שלוש. הבית נפגע קשות.
לאחר הפגיעה בבית, עזבו אותו בני המשפחה, והוא שימש במשך שנים את בית הספר "תחכמוני". עם פינויו של בית הספר עמד הבית נטוש תקופה ארוכה.

" ע"פ מחקרים אחרונים יש הסוברים כי שלוש בנה את ביתו תחילה בשכונת 'נוה שלום' שהיתה חלק מהשכונה המעורבת מנשיה. רק בתחילת שנות התשעים של המאה ה- 19 בנה שלוש את ביתו החדש והמרווח בסמוך לשכונת נווה צדק שכבר היתה בנויה בחלקה. הבית במנשיה נהרס לאחר קום המדינה כמו שאר מבני השכונה שנבנו על ידי יהודים וערבים."