רח' בר הופמן פינת אורבך, המושבה האמריקאית-גרמנית – יפו – בית פרידל-בית ברייש

מהות הפרויקט: שימור ושחזור מבנה מגורים

סטטוס: בביצוע

פרוגרמה: מגורים

שנת התחלה: 2015

שנת סיום: 2019

יזם: אשדן יזמות ובנייה בע"מ

אדריכל אחראי: טל פייסט

 

תיאור הפרויקט:
לאורך השנים הבתים ננטשו ונמצאו במצב של הידרדרות מתמדת. על מנת להכשירם ולהחזירם ליעודם המקורי של מגורים, עוברים בימים אלו תהליך שימור בסטנדרט מגורים גבוה.
במסגרת העבודות, הועברו בתי המגורים ליסודות זמניים לצורך חפירה ובניית מרתף חדש מתחתיהם אשר יכלול הרחבת המגורים ומקלט משותף. קומתו העליונה של בית המגורים, אשר שרדה בחלקה, תשוחזר בהתאם למקור טרם הריסתה ובהתאם לתיק התיעוד ולמחקר המקיף שבוצע. בחלקו הצפוני של המגרש ייחפר מתקן חניה אוטומטי מתחת לפרויקט גינון המשחזר את הבוסתן ההיסטורי שהיה קיים במאה ה – 19.

 

רקע:
שני המבנים הסמוכים, בית העץ האמריקאי ובית הקשתות הטמפלרי נבנו כחלק ממתחם המושבה האמריקאית-גרמנית בגבולה הצפוני של יפו בשנת 1875. הבניינים נבנו ע"י קהילת מהגרים אמריקאים שהגיעו מאיזור מיין שבארה"ב. הקהילה האמריקאית שהגיעה להתיישב בארץ תכננה את הקמת המושבה עוד מבעוד מועד. ראשי הקהילה תכננו מבנה רחובות פשוט המתבסס על שני רחובות צולבים ראשיים היוצרים צורה של צלב (הרחובות אורבך והופמן), ורחובות משניים קטנים.
הבנייה במושבה לא התבססה על חומרי הגלם ושיטות הבנייה הנהוגות בארץ ישראל. בתי השכונה נבנו בדומה לבתי "הקוטג' האמריקאי" המסורתיים הנמצאים בעיירות ובכפרים בארה"ב, משם הגיעו המתיישבים. הבתים היו מבני עץ בעלי שתי קומות, חלקם בעלי גג שטוח וחלקם בעלי גג משופע. הבתים נבנו מחלקים מוכנים שהובאו במיוחד מארה"ב. בנוסף לעצים ששימשו כחומר בנייה, יובאו החלונות, הדלתות והתריסים של כל הבתים.
למעט מבנה אבן אחד בעל שלוש קומות אשר נבנה ע"י האחים קריסקו ושימש כמלון (לימים מלון ירושלים), כל המבנים במושבה נבנו מעץ. לאחר נטישת המתיישבים האמריקאים נרכשה המושבה כולה ע"י הטמפלרים הגרמנים אשר חלקם עברו ליפו מחיפה. הגרמנים פיתחו את השכונה בבניית אבן מסורתית.

 

צילומים: אבי לוי