רחוב יבנה 27, תל אביב-יפו – בית וועד הקהילה

מהות הפרויקט: שימור מבנה בהגבלות מחמירות ותכנון מגדל משרדים

סטטוס: הושלם

פרוגרמה: משרדים

שנת התחלה: 2002

שנת סיום: 2008

יזם: הבנק הבינלאומי הראשון

אדריכלי המגדל: I.M.Pei and Partners בשיתוף ניר-קוץ אדריכלים

 

תיאור הפרויקט:
בתחילת שנות התשעים נתבקש משרדנו על ידי חברת כלל ביטוח בע"מ לתעד את כל המבנים הנמצאים במתחמם, וביניהם את בית ועד הקהילה לשעבר. זאת בכדי לאמוד את אפשרויות התכנון והבנייה לאזור.
במחצית הראשונה של שנות התשעים, רכש הבנק הבינלאומי הראשון את המתחם מחברת כלל ביטוח בע"מ, לאחר שזו עברה למשכנה החדש בדרך פתח תקווה. בשלב זה נתבקשנו לתכנן את השימור של בית ועד הקהילה, יחד עם מבנה נוסף במתחם כחלק ממגדל ההנהלה הראשית של הבנק.
על תכנון הבנק הופקד האדריכל הבינלאומי I.M.PEI (אשר תכנן, בין השאר, את הפירמידה בלובר בפריז). שימור הבניין תוכנן באופן שיאפשר את "תלייתו" וחפירת שישה מפלסי חניה מתחתיו, כחלק ממרתפי המגדל. כמו כן, פורקו כל תוספות הקומה העליונה. הבניין יועד על ידי הבנק להוות את סניף העסקים, וחובר ללובי המגדל במפלס הקרקע.
שימור החזיתות תוכנן ובוצע באופן קפדני, ואילו תכנון הפנים הותאם לייעודו החדש.

 

רקע:
מבנה ועד הקהילה בקרן הרחובות יבנה ושדרות רוטשילד, הינו מבנה בעל חשיבות רבה בסיפור תולדות העיר תל אביב, בהיותו אחד ממבני הציבור הראשונים של העיר העברית הראשונה. המבנה שימש כבית ועד הקהילה, ובו הרבנות הראשית, בית הדין הרבני, חברה קדישא ושאר מוסדות דת לשירות תושבי העיר.
המבנה תוכנן על ידי אדר' דב הרשקוביץ בשנת 1924, כאשר המגרש ניתן במתנה על ידי חברת גאולה. המבנה נבנה כמבנה בן קומה אחת, עם עליה לגג, עליו נערכו תחת כיפת השמיים, רוב החתונות במהלך שנות העשרים, השלושים והארבעים.
עם השנים, נוספו לבניין חדרים על הגג, עד אשר בשנות החמישים נוצרה למעשה קומה שניה מלאה. בשנת 1958, עברו משרדי המועצה הדתית לצפון העיר והמדינה מכרה את הנכס לעיריית תל אביב. בשנת 1965 מכרה העירייה את הנכס לחברה פרטית, ומאז היותו רכוש פרטי נעשה בו שימוש כלכלי בהתאם לאזור המע"ר בו הוא נמצא.
חברת כלל ביטוח בע"מ, שרכשה את המגרשים הסמוכים, מיקמה בו את משרדיה הראשיים.
בשנת 1991 הוכרז הבניין לשימור בתכנית בניין עיר נקודתית.